БУДИ РУКА КОЈА ВОЛИ – тренинг за практичаре у предшколском васпитању и образовању

Програм је развијен 2021. године у сарадњи Владе РС, Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији, Факултета политичких наука Универзитета у Београду и  Института за ментално здравље  у оквиру пројекта “Подршка стручњацима и родитељима у ненасилној васпитној пракси над децом”. Програм је креиран са циљем да се обезбеди интерсекторска сарадња, заједнички наратив и подршка сва три система (здравства, образовања и социјалне заштитe) родитељима у примени позитивних родитељских пракси. У периоду од 2021 до 2023. године програм је реализован и супервизиран за око 40 одсто стручних радника у социјалној заштити.

План је да се у оквиру пројекта „Зауставимо насиље – остваримо равноправност“ који заједнички спроводе агенције УН-а у Србији, UNDP, UNFPA, UNICEF и UN Women, у партнерству са Владом Републике Србије, уз подршку Владе Шведске до краја 2025. године повећа обухват стручних радника из социјалне заштите и укључе и професионалци из система образовања и здравствене заштите. Како су активности у сва три сектора усмерене на породице деце млађег узраста, за професионалце из образовања, програм је прилагодило Удружење стручних сарадника и сарадника предшколских установа, док ће за професионалце из здравствене заштите програм прилагодити Удружење патронажних сестара.

Програм доприноси развоју компетентности стручних сарадника и сарадника која се односи на сарадњу и заједништво, у оквиру које се очекује да стручни сарадник и сарадник познају различите приступе о односу породичног и јавног васпитања, да развијају осетљивост на потребе породице и детета кроз преиспитивање професионалних знања, очекивања и стереотипа и да су вешти да разумеју перспективу породице. Резултати истраживања примене васпитне дисциплине у Србији показују да 47% родитеља по  први пут физички казни  дете када је оно има између две и три године, што овај период одређује као ризичан, а управо је то период најсензитивнији, најосетљивији и најпогоднији за превенцију неприхватљивих родитељских пракси у предшколској установи.

Програм представља значајан облик стручног усавршавања стручних сарадника и сарадника и доприноси њиховом професионалном развоју и планирано је да из средстава пројекта до краја 2025. године на обуци учествује око 400 стручних сарадника и сарадника, што је око 80 одсто запослених стручних сарадника и сарадника у јавним предшколским установама. Обука je дводневна и налази се на Листи обука од јавног интереса које решењем одобрава Министар, бесплатна за учеснике и доноси 16 бодова. Са реализацијом обука започеће се већ у децембру месецу и реализоваће се закључно са јуном 2025.године, кроз 14 обука у сва четири организациона центра УСССПУС – Војводина, Крагујевац, Ниш и Београд.

Прва обука је реализована 25. и 26.12.2024. године у вртићу „Сањалица“ у оквиру ПУ Чукарица у Београду. Обуци је присуствовала Милица Стојановић, стручни сарадник – психолог ПУ “Каја” из Љига.